top of page
Vyhledat

7 snadno dostupných superpotravin, proč a jak je zařadit do jídelníčku

  • Obrázek autora: Verča Picková
    Verča Picková
  • 13. 4. 2020
  • Minut čtení: 3

Aktualizováno: 22. 5. 2021

Dneska se podíváme na zoubek potravinám, které jsou pro naše zdraví prospěšné a měli bychom je pravidelně zařazovat. Takových potravin je samozřejmě velké množství, vybrala jsem si proto 10 z nich, které patří mezi mé oblíbené a běžně je seženete v obchodě nebo i u vás na zahrádce! :)


1. ČESNEK

Česnek je bohatý na vitaminy A, B, C, z minerálů pak na selen, vápník a jód. jeho konzumací prospějeme imunitě, má také vliv na ochranu před kardiovaskulárními nemocemi a používá se také jako přírodní antibiotikum. Nejvíce z česneku vytěžíme pokud ho budeme jíst za syrova, nejlépe rozmačkaný. Je vhodný zejména do různých dresingů a salátů, ale dá se samozřejmě použít i v teplé kuchyni. Hodí se k masu, těstovinám nebo do omáček. Česnek se dá použít i vnějším způsobem, jeho antiseptické účinky jsou dobré například na štípance od hmyzu nebo na opary.



2. KONOPNÁ SEMÍNKA

Konopná semínka jsou bohatá na vitamíny skupiny B, A, C a E. Z minerálů jsou bohatá zejména na hořčík, železo a vápník. Obsahují také vyvážený poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin. Jedná se o jeden z mála zdrojů komplexních rostlinných bílkovin (obsahuje celé spektrum aminokyselin), konopná semínka jsou tedy velice vhodná pro vegany a vegetariány.

Semínka a ořechy obecně mají dobrý vliv na imunitu, hormonální systém, kůži, vlasy a nehty.

Konopná semínka můžeme využít na slané i sladké pokrmy. Já jimi nejčastěji nějaké jídlo posypu (třeba ovesnou kaši nebo saláty), ale dají se použít i do domácích tyčinek, koláčů, salátů a pomazánek.



3.ČERVENÁ ČOČKA

Čočka a luštěniny obecně obsahují dost bílkovin narozdíl od jiných zdrojů sacharidů. Čočka opět obsahuje zejména vitaminy skupiny B, železo a vápník. Obsahuje také vlákninu, která je důležitá pro zdravé trávení.

Výhodou červené čočky je to, že se nemusí předem namáčet a nenadýmá.

Pro vegany nebo vegetariány doporučuji ji zkombinovat s nějakou obilovinou (např. rýží) pro získání celého spektra aminokyselin.

Z červené čočky dělám ráda čočkové kari nebo je z ní výborná polévka :)



4. BROKOLICE

Brokolice je především zdrojem vitamínu C a D, které mají vliv na imunitu. Obsahuje také vápník, draslík a hořčík.

Pro zachování co nejvíce prospěšných látek je nejlepší ji pouze krátce podusit na páře nebo ji jíst syrovou.

Brokolice není náročná na pěstování, takže si ji můžete zkusit vypěstovat na zahrádce.

Vhodná je zejména do salátů, jako příloha nebo do polévek. Já ji používám například i do šťouchaných brambor nebo masových placiček.



5. VLAŠSKÉ OŘECHY

Vlašské ořechy jsou skvělým zdrojem tuků, vitamínu B, zinku, mědi a manganu. Jejich pravidelná konzumace v menší porci vede ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, snížení rizika infarktu a k zlepšení nálady. Díky vysoké hodnotě vitamínu E, jsou ořechy řazeny mezi významné antioxidanty.

Na 100g obsahují cca 670 kcal, takže si dávejte pozor na množství.

Dají se použít jak do sladkých tak i slaných jídel. Na sladko je miluji například do mrkvového koláče, na ovesnou kaši, do raw tyčinek. Na slano se hodí například do pomazánek nebo můžete zkusit upéct domácí ořechový chléb :)



6. AVOKÁDO

Avokádo patří zejména mezi zdroje zdraví prospěšných tuků, pomáhá snižovat cholesterol a přispívá ke vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích. Obsahuje také spoustu antioxidantů.

Když se řekne avokádo tak si asi většina z nás vybaví avo toast s vejcem, ale avokádo se dá použít i na sladko. Výborné je ho rozmačkat například s javorovým sirupem a skořicí, vznikne Vám tak skvělá obměna ořechového másla <3



7. KEFÍR

Kefír je fermentovaný mléčný výrobek, obsahuje laktobacily, které jsou prospěšné pro naše trávení a imunitu. Je také bohatým zdrojem vápníku.

Kefír můžete popíjet samotný, nebo se dá přidat třeba do lívanců. Já si ho dávám občas i k snídani s muesli a ovocem. Novodobým trendem jsou fermentované vločky, které necháte přes noc namočené právě v kefíru :)




Důležité je dodat, že žádná z těchto ani jiných potravin Vás nespasí, základem pro zdraví je celkový životní styl, postavení jídelníčku na kvalitních surovinách, pravidelný pohyb a pozitivní myšlení.


Mějte krásný den <3,


Verča



Comments


Příspěvek: Blog2_Post

Registrační formulář

Děkujeme za odeslání!

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
bottom of page