UMĚLÁ SLADIDLA - ŠKODÍ NEBO JSOU BEZPEČNÁ?
- Verča Picková
- 25. 4. 2020
- Minut čtení: 3
Aktualizováno: 22. 5. 2021
Dnešní článek bude na téma sladidel. S umělými sladidly se setkáváme denně a mnohdy o tom ani nevíme. Nacházejí se v mnoha potravinách a nápojích, zejména v těch v light verzi. Jak to s nimi vůbec je, jak často je můžeme konzumovat a jaký mají vliv na naše zdraví? To vše a mnohem více si vysvětlíme právě v tomto článku :)

Co to sladidla vůbec jsou?
Sladidla jsou syntetické (ne přírodní) látky, které udělují dané potravině nebo nápoji sladkou chuť a nahrazují tak cukr, sirupy nebo med. Výjimkou je stévie, která je přírodní, ale ve většině případů se stejně chemicky upravuje. Dále jsou pak sladidla která jsou přírodní pouze z části, a to jsou erythritol, xylitol a maltitol. Ostatní sladidla jsou již synteticky vyrobená.
Některá sladidla jsou téměř bez kalorií, některá mají stejně nebo jen o něco méně kalorií jako cukr (např. Xylitol).
Teď si postupně představíme nejčastější zástupce sladidel a podíváme se jak je to s jejich vlivem na naše zdraví, tyto informace jsou podložené mnoha studiemi, takže z 99% jsou pravdivé.
STÉVIE
Stévie jako taková je zelená rostlinka, jejíž listy mají přirozeně sladkou chuť. V takovéto formě se dá použít třeba do čaje, ale asi si její lístečky nebudeme úplně přidávat do jídla. Takže přichází na řadu právě chemická úprava, kdy se z rostliny získávají steviosidy, které pak nalezneme v tekuté nebo práškové verzi stévie. Má nulovou kalorickou hodnotu, ale pozor na některé formy práškové stévie, v některých případech se do ní přidavá cukr!
Stévie patří mezi nejbezpečnější sladidla, nemá vliv na hladinu krevního cukru, je proto vhodná například pro diabetiky. Jelikož stévie neobsahuje žádné cukry tak také nemá vliv na tvorbu zubního kazu. Jedinou nevýhodou může být její specifická chuť, ale na tu se dá časem zvyknout :)

ERYTHRITOL
Erythritol stejně jako xylitol nebo maltitol patří do skupiny polyalkoholů (a ne, opít se z nich nemůžeme :D). Polyalkoholy jsou přírodní látky, ale sladidla na jejich bázi jsou vyráběna synteticky. Opět nemají vliv na tvorbu zubního kazu, ale ve velkém množství mohou způsobit střevní potíže (pozn. takové množství není běžný člověk schopen za den přijmout).
Erythritol nemá žádnou kalorickou hodnotu a prodává se ve formě prášku, je podobný klasickému bílému cukru. Je opět vhodný pro diabetiky.
Přírodně ho najdeme v ovoci, některé zelenině, vínu nebo ve zrajících sýrech.

XYLITOL (nebo-li březový cukr)
Přirozeně ho opět můžeme najít v ovoci a zelenině. Jako sladidlo se prodává v práškové formě a obsahuje 240 kcal na 100g. A proč březový cukr? Vyrábí se totiž z celulózy dřeva. Dost často se používá na výrobu žvýkaček.
MALTITOL
Maltitol stejně jako xylitol obsahuje 240 kcal na 100g. Pokud se díváte na složení proteinových tyčinek, dost často ho zde můžete najít. Vyskytuje se buď ve formě sirupu nebo prášku, který se získává ze škrobu.
SUKRALÓZA
Sukralóza je synteticky vyrobené sladidlo, které je 500-600x sladší než cukr. Hojně se využívá jak v potravinářském průmyslu tak i farmaceutickém.
Nemá žádnou nepříjemnou pachuť a a nemá vliv na změnu hladiny krevního cukru.

ASPARTAM
Aspartam je asi nejvíce kontroverzní co se sladidel týče. V současné době je považovaný za bezpečný a nemusíme se ho tedy bát. Někomu může ale způsobovat například bolesti hlavy.
Aspartam se dnes už moc nepoužívá, ale můžeme ho najít v některých light nápojích.
ACESULFAM K
Toto sladidlo je nejčastěji používané v kombinace s aspartamem a najdeme ho tedy především ve slazených nápojích. Acesulfam K je považován za bezepčný, ale rozhodně bychom to s ním neměli přehánět (stejně jako s jinými sladidly, včetně cukru a různých sirupů).

Sladidla a tloustnutí?
Někdo vám může tvrdit že po sladidlech se tloustne, ale to není pravda. Jediné co sladidla dokáží způsobit je zvýšená chuť k jídlu, ale váhového příbytku z používání sladidel se opravdu bát nemusíte. U přibírání/ udržování/ hubnutí vždy hraje hlavní roli celkový enregetický příjem a výdej.
Jak často smíme sladidla používat?
Nejlepší by samozřejmě bylo je nepoužívat vůbec, ale někdy si člověk potřebuje život trochu osladit. Jako u všeho bych doporučila používat sladidla s mírou a nepřehánět to s nimi. Čas od času si můžete dopřát i nějaký ten slazený nápoj, ale není lepší si dát čistou vodu s citronem a mátou? :)
Já osobně používám sladidla nejčastěji na pečení, případně na doslazení kávy. Sladím většinou pouze stéviovými kapičkami, teď se chystám vyzkoušet erythritol tak uvidíme zda mi bude vyhovovat :)
V některém z dalších článků se podíváme na to, jak je to s cukrem, medem a sirupy. Na závěr vám se ještě hodím odkazy, kde najdete produkty, které používám já :)
Nick's Stevia Drops: https://aktin.cz/nick-s-stevia-drops/natural-50-ml-28178
Erythritol Wolfberry: https://aktin.cz/wolfberry-erythritol-sladidlo/350-g-25671
Foodtastic FlavorDrops: https://aktin.cz/foodtastic-flavor-drops/butterkeks-50-ml-28555
Franky's Bakery Candy Splash: https://aktin.cz/franky-s-bakery-flavor-drops/cinnamon-danish-30-ml-22014
Mějte krásný den,
Verča <3
Comments